Vytištěno z interaktivního CD-ROM Ptáci Podblanicka
Vydala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim, Podblanické ekocentrum a Muzeum Podblanicka

PTÁCI PODBLANICKA

Předmluva k publikaci
Ptáci Podblanicka

Čtenáři dostávají do rukou další přírodovědnou publikaci v monografické řadě vydávané Českým svazem ochránců přírody Vlašim a Muzeem Podblanicka „Přírodou Podblanicka“ tentokrát poprvé též v elektronické podobě. Po předchozích dílech (Zámecké parky a památné stromy Podblanicka, Vážky Podblanicka, Motýli Podblanicka, 100 let ochrany přírody a krajiny na Podblanicku) je zatím tato poslední věnována ptákům. Jde o populární skupinu živočichů, která je vnímána nejen specialisty ornitology, ale hojně i laickou veřejností. Není proto divu, že jde, a to nejen u nás, o nejlépe poznanou skupinou obratlovců.

Uvedená publikace je založena na dlouholetých průzkumech a pozorováních 31 především regionálních badatelů, či těch, kteří alespoň část života věnovali podblanickému kraji. Vlastní text pak zpracoval devítičlenný tým autorů pod vedením RNDr. Pavla Vašáka. Nové dílo je vskutku regionální monografií v pravém slova smyslu, protože přináší úplný přehled článků věnovaných podblanické avifauně (170 citací) a kompletní zpracování a vyhodnocení shromážděných dat.

Knížka byla sepsána s cílem přehledně seznámit veřejnost s ptactvem Podblanicka nejen s ohledem na výčet druhů, ale i na uvedení základních biologických a ekologických údajů, z nichž stojí za zmínku např. hodnocení kolísání početnosti populací. Díky podrobným průzkumům i náhodným pozorováním od druhé poloviny 19. století byly shromážděny z oblasti Podblanicka doklady o výskytu 253 druhů ptáků, z toho 150 hnízdících. Pro někoho překvapujícím zjištěním bude, že na poměrně malém území Podblanicka bylo nalezeno 65 % ze všech ptačích druhů známých z území našeho státu.

Uživatelé publikace i CD jistě uvítají její přehledné členění a zařazení síťových map rozšíření i tabulek hnízdění. Šťastnou ruku měli vydavatelé s volbou autora perokreseb, kterým je MVDr. P. Procházka, názornost pak vhodně doplňují vynikající barevné fotografie. Elektronická podoba publikace na CD je navíc obohacena deseti filmovým záběry Ing. V. Vilimovského.

Je zřejmé, že autoři i vydavatel tuto faktograficky náročnou ornitologickou publikaci připravovali pečlivě a s láskou. Vzniklé dílo může být proto inspirací, jak podobnou problematiku zpracovávat v jiných regionech a další generace budou mít k dispozici dobře zpracovaná, z jejich pohledu již historická data, která jim poslouží po srovnání s aktuálním stavem k vyhodnocení změn zdejší avifauny. Tato publikace je rovněž jasným důkazem, proč jsou takovéto regionální monografie nesmírně cenné při zpracovávání téže problematiky v mnohem větším územním celku.

Věříme, že publikace bude přijata mezi veřejností kladně a bude mimo jiné i impulsem ke zpracování některého z dalších přírodovědných témat v rámci našeho krásného podblanického kraje.

Již v tuto dobu probíhají práce na další knize v rámci edice Přírodou Podblanicka věnované tentokrát podblanické neživé přírodě.

Doc. RNDr. Lubomír Hanel, CSc., Ing. Pavel Pešout
editoři edice "Přírodou Podblanicka"

Informace o tomto CD