Vytištěno z interaktivního CD-ROM Ptáci Podblanicka
Vydala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim, Podblanické ekocentrum a Muzeum Podblanicka

PTÁCI PODBLANICKA
předchozí řád pěvci následující

169. Pěvuška modrá

Prunella modularis (L.)

perokresba mapa výskytu
Hnízdění Čtverců %
možné 4 6
pravděpodobné 9 13
prokázané 55 81
celkem 68 100
perokresba

Areál
Hnízdí téměř v celé Evropě vyjma nejsevernější části. Na východ zasahuje zhruba po Ural, ale chybí v pásu původních stepí jihovýchodní Evropy. Je částečně tažná a zimuje ve Středomoří, Malé a Přední Asii. Na většině areálu v druhé polovině 20. stol. přibývala, neboť se úspěšně adaptovala na kulturní krajinu a příměstskou zeleň. Tento trend platí i pro Česko.

Podblanicko
Dosti hojně hnízdí a protahuje, každoročně v nevelkém počtu přezimuje. Její stavy se na konci 20. stol. poněkud zvyšovaly. Obývá zarostlé lesní paseky a lesy s hustým podrostem, parky, křovinaté pásy a meze v otevřené krajině. První migranti přilétají v polovině března a tah končí v první půli dubna. Na podzim je průtah znatelný během celého října, ale opozdilci se vyskytují ještě v první polovině listopadu. Ponejvíce zimuje v okolí skládek, na úhorech, rumištích a v křovinatém okolí zemědělských objektů. I když se zpravidla vyskytuje jednotlivě, na atraktivních místech se soustřeďuje několik ex. V 70. a 80. letech 20. stol. zimovalo na skládce v Postupicích až 10 ex (Pr). Zalétá na krmítka.
Ke stavbě hnízda používá hlavně mech, v základu bývají někdy drobné větvičky. Ukrývá ho nejčastěji v hustých větvích mladých smrčků. Vzácněji byla nalezena hnízda v angreštu, šípku, ve větvích vyvrácených smrků a v kořenovém balu padlých stromů.

Literatura
15, 17, 18, 26, 28, 29, 77, 114, 132, 154

Informace o tomto CD