Vytištěno z interaktivního CD-ROM Ptáci Podblanicka
Vydala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim, Podblanické ekocentrum a Muzeum Podblanicka

PTÁCI PODBLANICKA
předchozí řád pěvci následující

178. Bramborníček hnědý

Saxicola rubetra (L.)

perokresba mapa výskytu
Hnízdění Čtverců %
možné 7 10,5
pravděpodobné 7 10,5
prokázané 28 41
celkem 42 62
foto
perokresba

Červený seznam ptáků ČR: LC

Areál
Hnízdí v mírné a chladnější části Eurasie od pobřeží Atlantského oceánu až po povodí řeky Jenisej. Zimuje v Sahelu, východní a jižní Africe. V Evropě, zvláště v hospodářsky vyspělých státech, byl od poloviny 20. stol. pozorován úbytek Značnou roli pravděpodobně sehrály změny ve způsobu zemědělského obhospodařování půdy. Naopak v Česku během 90. let 20. stol. početnost vzrůstala, protože přibylo nekosených luk a ladem ležících polí, které mu typem vegetace vyhovují.

Podblanicko
Pravidelně, ale řídce hnízdí a početně protahuje. Za hnízdní prostředí si volí nejčastěji louky a pastviny. Objevuje se také v travnatých pruzích kolem struh, v zelených pásech kolem železnice, u polních cest a v bylinném porostu při březích rybníků. Vyžaduje alespoň malé ostrůvky vysokých, suchých bylin, které používá jako pozorovatelny. V dobách intenzivních melioračních prací (60. a 70. léta 20. stol.) hnízdil především na zdevastovaných, zemědělsky nevyužívaných a v krajině roztroušených plochách. Jejich zarůstáním náletovými dřevinami časem z lokalit vymizel. Vzácně, ale opakovaně byl v době rozmnožování pozorován v jetelovém poli s vyčnívajícími vysokými bylinami (pcháče, šťovíky). První přilétají ve druhé dekádě dubna: 17. 4. 1978 – 1 ex Postupice (Pr), hojně protahují během třetí dubnové dekády, ale opozdilci se vyskytují až do konce května. Odlet začíná již v první dekádě srpna, vrcholí na přelomu srpna a září a v druhé dekádě září náhle končí. Nezvykle pozdní výskyt 8. 10. 1944 – 1 ex u ryb. Podhrázský (FV).
Pozemní hnízdo ze stébel a listů bývá shora kryto převislým trsem trávy. Začátek hnízdění spadá nejčastěji do druhé dekády května. Část párů hnízdí dvakrát do roka. Bramborníček profituje ze špatného zemědělského hospodaření, protože k hnízdění využívá nekosené louky s ostrůvky vysokých bylin (bodlák, lopuch, šťovík apod.). V okolí Jankova, kde vzniklo více podobných ploch, bylo napočítáno 17. a 18. 6. 2000 asi 10 hnízdících párů (Pr).

Literatura
29, 71, 77, 110, 132, 167

Informace o tomto CD