Vytištěno z interaktivního CD-ROM Ptáci Podblanicka
Vydala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim, Podblanické ekocentrum a Muzeum Podblanicka

PTÁCI PODBLANICKA
předchozí řád pěvci následující

245. Křivka obecná

Loxia curvirostra L.

perokresba mapa výskytu
Hnízdění Čtverců %
možné 4 6
pravděpodobné 40 59
prokázané 9 13
celkem 53 78
foto
perokresba

Areál
Souvisle hnízdí v tajze Eurasie a Severní Ameriky, ostrůvkovitě obývá podhorské a horské jehličnaté lesy i nižších zeměpisných šířek. Hlavní potravou jsou semena smrků včetně parkových kultivarů. Potuluje se a zahnízdí podle aktuální nabídky dozrávajících smrkových šišek, poměrně často nabývají přesuny invazivní charakter. Na dané lokalitě tak početnost křivek dramaticky kolísá a stanovení populačních trendů je zavádějící. V Česku hnízdí v původních i druhotných smrčinách, ale skutečně hojná je křivka jen v semenných rocích smrku ztepilého, kdy hnízdí také v nižších polohách a vylétlé rodiny zavítají na vysazované okrasné smrky až do městských parků.

Podblanicko
Nepravidelně se vyskytuje po celý rok, zpravidla v menších hejncích do 20 ex, a v některých letech hojně hnízdí. Dává přednost rozsáhlejším smrkovým lesům. Příležitostně se objevuje na jednotlivých jehličnanech nebo jejich skupinách v otevřené krajině, zahradách a parcích. Nejčastěji se prozradí charakteristickým vábením, a to i za přeletu mimo lesy ve značné výšce. Početně se vyskytuje pouze v letech s bohatou úrodou smrkového semene. I když se jednotlivá hejnka křivek vyskytují i v jiných ročních obdobích, hojněji se objevují teprve koncem léta, někdy už od druhé poloviny června. Vyhledávají nejen smrky, ale i modříny s ještě nezralými semeny, popř. bohatě plodící smrky pichlavé (stříbrné) v parcích a zahradách. 24. 12. 1999 – 10 ex vybíralo semena vejmutovek v lese mezi Postupicemi a Mladovicemi (Pr). V r. 1942 rozlouskávaly blíže neurčené hálky hmyzu na sloupovitých vlašských topolech u Bystřice (Hz). Pravidelně zaletuje na omítku zdí budov (hájoven), která slouží jako zdroj vápníku na stavbu vaječných skořápek. Nejpočetnější hejno 60 ex bylo pozorováno r. 1951 mezi Mariánovicemi a Mokrou Lhotou (Pý).
Hnízdí během zimy nebo v předjaří. Hnízdo bylo dosud nalezeno pouze jednou, což souvisí s jeho umístěním vysoko v korunách smrků na těžko přístupných postranních větvích. V březnu 1959 bylo nalezeno mrtvé pull. na zemi v choceradských lesích (Šu). 18. 4. 1959 – krmení špatně létajících pull. v Konopišti (Pý, FV). 19. 2. 1978 – zmrzlé opeřené pull. v lese Hartmany u Jankova (Se). 17. 3. 1990 – pár staví hnízdo ve smrku na Malém Blaníku (Rů). Opakovaně bylo pozorováno krmení už dobře létajících pull.

Literatura
17, 18, 26, 28, 29, 54, 71, 77, 132, 133, 154

Informace o tomto CD