Vytištěno z interaktivního CD-ROM Ptáci Podblanicka
Vydala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim, Podblanické ekocentrum a Muzeum Podblanicka

PTÁCI PODBLANICKA
předchozí řád pěvci následující

246. Čečetka zimní

Carduelis flammea (L.)

perokresba mapa výskytu
Hnízdění Čtverců %
možné 0 0
pravděpodobné 16 23
prokázané 6 9
celkem 22 32
foto
perokresba

Červený seznam ptáků ČR: NT

Areál
Poddruh čečetka zimní tundrová (C. f. flammea) hnízdí v tajze Eurasie a Severní Ameriky, zvláště v březových porostech. Je potulná až tažná a tah někdy přechází v invaze směřující do střední, jižní a západní Evropy nebo nižších zeměpisných šířek příslušných kontinentů. V Česku se objevuje v hejncích za tahu nebo v zimě nejčastěji v korunách bříz. Ve Velké Británii, západní a střední Evropě hnízdí jiný poddruh, čečetka zimní evropská (C. f. cabaret), která je převážně potulná. Do Česka se rozšířila kolem poloviny 20. stol., a to nejspíš z Alp. Po osídlení pohraničních horských hvozdů se čečetky šířily do vnitrozemských vrchovin a posléze pronikly do kulturní krajiny nížin a pahorkatin včetně intravilánu. Na konci 20. stol. se stavy v západní a střední Evropě včetně Česka stále zvyšovaly, a to hlavně v městské zeleni. Početnost tundrové rasy sice lokálně kolísá, ale dlouhodobě se aspoň v Evropě zdá být stabilní.

Podblanicko
Dříve pouze protahovala a zimovala (čečetka zimní tundrová), v současné době hnízdí v zeleni intravilánu (čečetka zimní evropská). V hnízdní době byla poprvé pozorována v létě 1962 u Nové Vsi. V červenci 1965 bylo odchyceno špatně létající pull. na zahradě poblíž benešovské mlékárny (Pk). Důkaz hnízdění pochází z 1. 5. 1974, kdy byl pozorován pár v zámeckém parku Prčice. Ve smrku, kam čečetky opakovaně zaletovaly, bylo postaveno hnízdo ve výši asi 7 m, ale jeho obsah se nepodařilo pro špatnou přístupnost zjistit. 4. 5. 1974 – 4 další ex tamtéž (FV, RV). Pozorování z doby rozmnožování v následujících letech rychle přibývalo, ale další hnízdo se podařilo najít až 2. 8. 1987 na zahradě v Postupicích v lísce, kam čečetky pravidelně zaletovaly. Kvůli zdárné inkubaci nebyla snůška kontrolována. Při volbě teritoria a konkrétního hnízdního stromu nebyly čečetky náročné, ale vyjma Vlašimi (např. 11. 5. 1994 hnízdil pár v zahradě Ekocentra Vlašim) a Benešova se na určité lokalitě usídlily pouze jednotlivé páry a populace nehoustla tak jako v těchto dvou městech, resp. jejich zahradních čtvrtích během 90. letech 20. stol. Předchozí šíření v regionu tak vystřídala koncem 20. stol. stagnace a místy čečetky vymizely (vše Pr).
Z nehnízdního období od října do března překvapivě až do konce 60. let 20. stol. pozorování téměř chybí. Teprve po r. 1970 dat přibylo, čečetky se vyskytovaly každoročně, ale v jednotlivých zimách v různém počtu. Silná invaze proběhla v zimě 1972 / 1973. Většina pozorování se asi týká čečetky zimní tundrové, zvláště v extravilánu, ale tento poddruh byl prokázán pouze jednou, a to kroužkováním u Jizbice (Ko). V ostatních případech se rasy nerozlišovaly. V zimě se nejčastěji pohybují v korunách bříz, protože březové semeno představuje jejich hlavní potravu mimo vegetační sezónu. Pouze doplňkově sbírají semena bylin, např. kopřiv. Největší hejno bylo pozorované 25. 11. 1972, a to cca 200 ex u Lhoty Veselky (Pr).

Literatura
14, 26, 28, 29, 77, 105, 132, 134, 144, 154, 156

Informace o tomto CD