Vytištěno z interaktivního CD-ROM Ptáci Podblanicka
Vydala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim, Podblanické ekocentrum a Muzeum Podblanicka

PTÁCI PODBLANICKA
předchozí řád pěvci následující

215. Sýkora modřinka

Parus caeruleus L.

perokresba mapa výskytu
Hnízdění Čtverců %
možné 0 0
pravděpodobné 0 0
prokázané 68 100
celkem 68 100
perokresba

Areál
Hnízdí v mírné a teplejší části Evropy, v severní Africe, Malé a Přední Asii. Vesměs je stálá nebo místně potulná, jen v severnějších oblastech je částečně tažná a někdy dochází dokonce k invazím do jižnějších částí areálu. U většiny populací nejsou zřetelné změny v početnosti, ale ve Skandinávii se šířila od 60. let 20. stol. severním směrem až za polární kruh, kdežto v Česku byl zaznamenán od 80. let 20. stol. pokles stavů.

Podblanicko
Protahuje, velmi hojně hnízdí a zimuje. Část populace je stálá, část potulná v širokém okolí hnízdiště, popř. tažná. Modřinka obývá listnaté a smíšené lesy, porosty kolem vod, aleje, parky, sady, zahrady a parkovitou krajinu s roztroušenými mohutnými listnáči. Místně je hojnější než koňadra.
Při výběru hnízdiště je velmi vynalézavá. Vedle stromových dutin a budek obsazuje pukliny ve zdech a kamenných tarasech, poštovní schránky, duté kovové sloupky či studniční pumpy. Byly nalezeny snůšky v různých technických objektech, např. 1975 ve skříni elektrického vedení na železniční zastávce Tomice, 1976 v otvoru stropního panelu domu v Bystřici, 1977 za uvolněným prknem obecní váhy v Tomicích (vše Pý). Stromová hnízda si staví v různých dřevinách, zpravidla starých listnáčích. Jako stavebního materiálu používá hlavně mech a k výstelce srst a peří.
Za tahu se někdy drží jednotlivé ex delší dobu pospolu, což dokládá kroužkování: 2 ad. kroužkovány 25. 9. 1972 v Sudislavicích a téhož roku v druhé polovině října obě téměř současně kontrolovány v severoitalském Udine, 450 km jižně (Ko).

Literatura
14, 15, 17, 18, 26, 28, 29, 69, 77, 110, 132, 154

Informace o tomto CD